Kako pogosto je priporočljivo opraviti panoramsko slikanje zob (ortopan)?

Kako pogosto je priporočljivo opraviti panoramsko slikanje zob (ortopan)?

Panoramsko slikanje zob (ortopan) je nepogrešljiv postopek v dentalni diagnostiki, saj zobozdravniku pokaže sliko celotnega zobovja, obeh čeljusti, čeljustnih sklepov, maksilarnih sklepov in obzobnih tkiv. Z njegovo pomočjo zobozdravnik lažje odkrije morebitne bolezni zob in obzobnih tkiv, ki jih pri običajnem pregledu ni mogoče zaznati. Če so težave odkrite dovolj zgodaj, vam lahko prihrani kar nekaj stroškov, predvsem pa poznejše (nepotrebne) bolečine. S pomočjo ortopana pridobimo številne poglobljene informacije, saj:
• pokaže področja kariesa, ki jih zobozdravnik med pregledom ne more opaziti (v mislih imamo predvsem majhna področja med zobmi);
• pokaže karies, ki se je pojavil okoli zalivk;
• pokaže izgubo zobne kostnine, ki spremlja bolezni dlesni;
• razkrije morebitne spremembe v zobni kostnini ali zobnih kanalih, ki so posledica vnetja;
• je v veliko pomoč pri načrtovanju implantološkega in ortodontskega zdravljenja, pred izdelavo zobnih protez in pri drugih postopkih;
• pokaže vnetje v korenini zoba ali med dlesnijo in zobom.

Na pogostost opravljanja ortopana vpliva več dejavnikov Čeprav je ortopan precej razširjen postopek v dentalni diagnostiki, se ob tem številnim pacientom postavlja vprašanje, kako pogosto je smiselno opravljati panoramsko slikanje zob in ali lahko to lahko kakorkoli škoduje njihovemu zdravju. Pogostost panoramskega slikanja zob je odvisna od številnih dejavnikov, največkrat pa od vaših preteklih težav in trenutnega stanja v ustni votlini. Na žalost ne obstaja enoten odgovor za vse ljudi. To, kako pogosto boste morali opraviti panoramsko slikanje zob, je odvisno od različnih dejavnikov, med drugim od tega, kakšno je zdravstveno stanje v ustni votlini ter ali morda kažete znake kariesa ali bolezni dlesni zob in dlesni. Pomembno vlogo igra tudi vaša starost, saj tveganje za nastanek bolezni zob in dlesni skozi leta variira. Nekateri ljudje morajo ortopan opraviti vsakih šest mesecev, spet drugi, ki morda nimajo težav z zobmi in dlesnimi ter redno obiskujejo zobozdravnika, pa panoramsko slikanje zob opravijo vsakih nekaj let. Tudi pred prvim pregledom pri zobozdravniku boste skoraj zagotovo morali opraviti panoramsko slikanje zob, saj bo zobozdravnik tako lahko preveril trenutno stanje v ustni votlini in se na podlagi rentgenske slike odločil, ali so potrebni kakršnikoli posegi.

Kaj pa sevanje?
Veliko ljudi je pred rentgenskim slikanjem zob zaskrbljenih zaradi sevanja in njegovega vpliva na njihovo zdravje. A dejstvo je, da je stopnja sevanja pri rentgenskem slikanju izjemno majhna in praktično neškodljiva za naše zdravje, še posebej, če jo primerjamo s sevanjem, ki smo ga deležni na dnevni bazi. A četudi je stopnja sevanja minimalna, mora osebje v zobnem rentgenu upoštevati natančne protokole in vam pred slikanjem namestiti poseben svinčen predpasnik in ovratnik, ki dodatno zaščitita hrbtenico in rodila. V Zobnem rentgenu Zupančičeva jama ortopan opravljamo z najsodobnejšimi napravami za zobno diagnostiko, ki oddajajo minimalno stopnjo sevanja. Panoramsko slikanje je zaradi nizke stopnje sevanja primerno tudi za otroke, nosečnicam pa ga odsvetujemo. Slikanje traja približno 15 sekund in je popolnoma neboleče.

Če imate v zvezi s panoramskim slikanjem zob še kakršnokoli vprašanje, se obrnite na nas. Z veseljem vam odgovorili na vaša vprašanja in dileme.